Словникові терміни для личинок і серцевин

Вибір циліндра неминуче передбачає читання його опису, в якому використовуються різні терміни. Ці терміни використовують і продавці. Перелік визначень з короткими описами дасть розуміння, про що йде розмова, а також базове уявлення про роботу циліндра та інші особливості.

Аблой (Abloy) — фінський виробник світового класу, відомий насамперед циліндрами Protec.

Бампінг — спосіб інтелектуального відкриття циліндрів з вертикально розташованими пінами (див. «піни»). Полягає в постукуванні по вставленому в циліндр спеціальному ключу (бамп-ключ).

Бамп-ключ — злодійський інструмент для відкриття пінових циліндрів. Виглядає у вигляді ключа з головкою, по якій здійснюється постукування, або пістолета, що автоматизує процес відкриття.

Броненакладка — див. «Захисна фурнітура».

Вандальні методи зламу — способи зламу замків, циліндрів і дверей із застосуванням фізичної сили та інструменту. Ознакою такого зламу є видиме руйнування циліндра. Синонім — силові методи зламу.

Висвердлювання (свердління) — вандальний спосіб зламу замків і циліндрів. Здійснюється як звичайними свердлами, так і спеціальними фрезами. При висвердлюванні тонким свердлом в районі пінів циліндр втрачає секретність, при використанні фрези висвердлюється ротор, після чого витягуються його залишки і замок відмикається звичайною викруткою.

Вибивання циліндра — силова методика зламу циліндрових замків. По циліндру виконується кілька ударів кувалдою або важким молотком, унаслідок чого він ламається навпіл. Зовнішня зламана частина потім витягується і злочинець отримує доступ до механіки замка і можливість для його відкриття.

ЕВВА (EVVA) — австрійська компанія, яка виготовляє високоякісні замикаючі пристрої. Відома насамперед своїми циліндрами з технологією 3KS (технологія трьох кривих), що вважаються нерозкривними.

євроциліндр — циліндровий механізм стандарту Eurodin. Практично всі циліндри є євроциліндрами і майже всі замки розраховані на використання циліндрів Eurodin (докладніше про євроциліндри).

Захисна фурнітура — спеціальні елементи з твердосплавних металів, що захищають замки та циліндри від різних силових методів зламу. Захисна фурнітура для циліндрів називається броненакладками.

Зламування циліндра — силова методика зламу. Полягає в захопленні спеціальними щипцями або іншим інструментом виступаючої частини циліндра. Після декількох рухів і зламу корпусу циліндра в районі кріпильного отвору зовнішня частина витягується, і зламник отримує можливість провернути замок викруткою.

Інтелектуальні методи розкриття — способи відкриття замків без руйнування (відмички, бампінг, імпресія, підбір ключа). Є протилежністю вандальних методів зламу і вимагають більш високої кваліфікації зламника.

Інтерактивний елемент — додатковий окремий секретний елемент на ключі, що не входить в загальну секретну нарізку. Взаємодіє з механікою ротора, служить для ідентифікації ключа (контролю профілю) — ключ з відповідною секретною нарізкою, але без інтерактивного елементу, циліндр не відчинить.

Картка власника циліндра — пластикова картка з кодом ключа. Служить для запобігання несанкціонованого копіювання ключа — дублікат ключа виготовляється тільки після пред'явлення картки в сервісному центрі.

Кулачок циліндра (Кем) — обертова деталь ротора, яка рухає механіку замка. При закритому чи відкритому положенні замка кулачок знаходиться в корпусі замка, що виключає видавлювання або вибивання циліндра. Зрідка називається кемом.

Личинка замка — див. «Циліндр».

Кількість секретних комбінацій — величина, що визначає через яку кількість випущених циліндрів можливе повторення секретної комбінації в іншому циліндрі.

Моттура (Mottura) — найвідоміший італійський виробник високоякісної продукції в сфері безпеки. Відомий циліндрами Champions.

Мультилок (Mul-T-Lock) — ізраїльський виробник високосекретними циліндрів і якісних замків, один зі світових лідерів у своєї галузі. Найцікавішою моделлю є циліндр Interactive Plus.

Патентований циліндр — циліндровий механізм, в основі роботи якого використовуються сучасні технологічні досягнення, захищені патентами. Провідні замкові бренди (Mul-t-Lock, Abloy, Mottura та ін.) мають власні патентовані циліндри, які є самим дорогими і найбільш зламостійкимі варіантами циліндрів.

Перекодування циліндразміна секретної комбінації з отриманням нових ключів.

пін циліндра — один з секретних елементів механізму. Виглядає у вигляді невеликого циліндрика діаметром кілька міліметрів. Піни підпираються пружинами і відповідають за секретність замка — саме вони збігаються з візерунком ключа. В деяких описах піни називають також штифтами, але правильніше оперувати саме терміном «пін», оскільки штифтами зазвичай називають загартовані вставки, що утрудняють висвердлювання циліндра.

Розрив циліндра — силова методика зламу. Полягає у вкрученні потужного саморіза в ключовий канал і додавання зусилля на розрив (витягування циліндра з полотна). Після розриву корпусу циліндра в районі кріпильного отвору зовнішня частина витягується, і зламник отримує можливість провернути замок викруткою.

Ротор — обертова частина циліндра, що приводить в рух кулачок або шестерню, які взаємодіють з механікою замка, відмикаючи або замикаючи його.

Серцевина замка — див. «Циліндр».

Секретна комбінація — комбінація нарізки на ключі та положення пінів, взаємодіючих з нарізкою. Якщо нарізка на ключі відрізняється від комбінації ротора, циліндр не відкриється.

Секретний елемент — окремий елемент секретної комбінації — пін, диск, слайдер. Чим більше секретних елементів, тим вище секретність циліндра, і тим вище можлива кількість секретних комбінацій.

Силові методи зламу — див. «Вандальні методи зламу».

Симетрія циліндра — співвідношення довжин від країв циліндрового механізму до центру кріпильного отвора. Називається також розмірністю циліндра. Розмір циліндра залежить від товщини полотна, наявності захисної фурнітури та інших чинників.

Циліндр замка — змінний окремий механізм, в якому зберігається секретна частина замка циліндрового типу. Синонімами є такі терміни: вставка, серцевина, личинка, циліндровий механізм. У розмовній мові термін «євроциліндр» також є синонімом циліндра.

Штифт циліндра — деталь з надміцного металу. Запресовується в корпус або ротор циліндра для утруднення висвердлювання. Штифтами нерідко називають і секретні піни, але прийнятий поділ термінів виглядає так: піни — це секретні елементи, які взаємодіють з ключем; штифти — захисні елементи, що розміщуються в корпусі або роторі циліндра.

Відкрити меню розділу