Наш музей старих замків
Будь-який предмет минулих епох викликає особливий інтерес, і дверні замки не є винятком, відкриваючи поле діяльності для колекціонування. Не можна сказати, що ми цілеспрямовано займаємося цією справою — щось просто потрапило до рук за понад 20-річну історію нашого магазину, якісь моделі купувалися з нагоди на знаменитій барахолці біля нашого ринку, а щось приносили добрі люди, які бачили нашу колекцію.
Зайшовши до нашого магазину, ви зможете ознайомитися з експонатами та доторкнутися до них наживо. Багато замків епохи СРСР можуть показати звичайними, але можете нам повірити, знайти їх дуже складно — деяких заводів уже немає, дехто перепрофілювався і часом навіть точну назву моделі визначити непросто. Що ж, чекаємо на вас у гості)
Завод «ХТЗ» (Харківський тракторний завод)
У СРСР на багатьох підприємствах існували так звані цехи ширвжитку, що випускали продукцію, яка часто не мала нічого спільного зі спрямованістю підприємства. Наприклад, наша одеська «Будгідравліка», крім гідромоторів, виготовляла вішалки, пластиковий посуд і крани-змішувачі, одеський завод «Нептун», крім радіоапаратури, клепав масажні гребінці та якусь біжутерію — так перекривався дефіцит товарів для населення. У «ХТЗ» таким товаром серед усього іншого були й замки, але ширвжитком їх назвати складно — якість виготовлення була добра.
Два схожих накладних замка з можливістю блокування зсередини приміщення (перші два — це одна модель у різних кольорах). Моделі комплектувалися трьома або п'ятьма латунними ключами англійського типу, мали латунний циліндровий механізм і були відмінними замками з погляду експлуатації, але про особливу зламостійкість не йшлося.
Повний аналог попередніх замків, але з простішою конструкцією — жодних кнопок та важелів для блокування ригеля не було, воно здійснювалося введенням ключа в отвір у корпусі замка (на фото над ручкою). Не естетично, проте надійно та просто.
Схожий замок з такою самою системою блокування — на корпусі ліворуч від вертушки є напівкруглий отвір, в який для блокування замка потрібно ввести ключ. Замок завдяки використанню фінської системи секрету мав добру зламостійкість. Модель називалася «хлопушка» через характерний звук, що видавався засувом при замиканні замка.
Ще одна «хлопушка» з фінським секретом, блокування здійснювалося переміщенням кнопки на корпусі.
Більш потужний накладний замок з можливістю блокування та англійською системою секрету. Завдяки наявності защіпки модель була дуже популярною — замок можна було використовувати як основний.
Схожа на попередню і також популярна накладна модель. Випускалася у різних кольорах та з різною комплектацією — з англійськими чи фінськими ключами, як на фото. Оскільки модель з фінським циліндром при обертанні ключів видавала характерний тріск, то замок називали «тріскачкою».
Врізний замок із защіпкою, англійським секретом та декоративно оформленими планками. Виробник планок — один із кишинівських заводів, але невідомо який саме.
Врізний замок з декорованими накладками та ручкою, англійський секрет, без вертушки — зсередини та зовні відкривається лише ключами.
Схожа модель з декорованими накладками та ручкою, але секрет фінський, а сам замок напівавтоматичний — зовні закривається не ключами, а натисканням кнопки.
Два однакові врізні замки з ручками на планках. Відмінність у матеріалі планок — пізніше для зниження вартості планки якийсь час робили із пластику.
Простий врізний замок з англійським секретом.
Замки «Мотор-Січ»
Підприємство представляти не потрібно — виробник завдяки своїй авіапродукції відомий і за кордоном. Серед іншого він мав (і зараз має) цех з виробництва замків.
Дуже специфічна і рідкісна врізна модель з англійськими ключами й так званим падаючим ригелем, зібраним зі сталевих планок. Замок випускався під час розпаду СРСР.
Завод «ЛВЗ», Луганськ
Луганський (Ворошиловградський) верстатобудівний завод ім. В. І. Леніна був відомий не лише профільною продукцією, а й замками — моделей випускалося багато.
Модель називається «ЗНОП», що розшифровується як «замок накладной особо прочный», у пізніші часи була модифікація ЗНОП-М. Назва повністю відповідає рівню протистояння всім видам зламу. Фінська система секрету традиційно є досить складною для розкриття відмичками, а конструкція замка забезпечувала гарний захист від силового зламу — навіть торець циліндра захищений від висвердлювання загартованою шайбою. Чудова гаражна модель, для якої китайці досі штампують циліндри.
Проста накладна модель із фінським секретом. Блокування замка немає, нічого незвичайного.
Замок є додатковим врізним автоматичним замком — при захлопуванні дверей засув сам виходив і замикав замок. Відмінна модель із фінськими ключами, відзначена знаком якості. Люди, які застали СРСР знають, що цей знак ліпили скрізь (на цю тему є багато анекдотів), але в цьому разі він дійсно відображає якість виготовлення — замок по-справжньому добрий.
Практично та сама модель, що й попередня, але вже без знаку якості. Відмінності видно неозброєним поглядом.
Врізний замок з декорованими накладками та ручкою, фінський секрет, автомат — при захлопуванні дверей вилітає ригель.
Балтійський завод, Ленінград
Балтійський суднобудівний завод було засновано 26 травня 1856 року, за розпорядженням РНК Союзу РСР від 7 липня 1936 р. № 1193 на підприємстві було створено цех ширвжитку з виробництва замків.
Модель оснащена циліндром з англійською системою секрету, защіпкою та можливістю блокування ригеля. Замок був дуже поширений у Радянському союзі, ймовірно, це одна з найпопулярніших накладних моделей за часів пізнього СРСР.
Завод «Петрозаводськмаш», Петрозаводськ
Заснований у 1960 році, завод був одним із найбільших машинобудівних підприємств СРСР. Спочатку підприємство спеціалізувалося на виробництві виробів для целюлозно-паперової промисловості й тому спочатку називалося «Тяжбуммаш».
Накладний замок з англійським секретом для дверей з відкриттям усередину. У моделі незвичайна конструкція — відповідна коробка оснащена особливою планкою з прорізом, що виконує роль ланцюжка. Якщо потрібно трохи відкрити двері, залишивши лише щілину, робиться один оберт вертушки, а при двох обертах двері можна відкрити відразу.
Модель має англійський секрет та можливість блокування. З ряду подібних замок виділяється наявністю защіпки — нечасте виконання за такого розміру.
Завод «Авангард», Москва
Московський машинобудівний завод «Авангард» було засновано 1942 року як авіаційний завод № 41. Замки цього підприємства були досить поширені за радянських і пострадянських часів.
Модель ЗН1А оснащена циліндром з англійською системою секрету та можливістю блокування ригеля натисканням кнопки. Нічого незвичайного, крім декорованого корпусу.
Чернігівський ковальський завод
Модель випускалася за часів розпаду СРСР Чернігівським ковальським заводом, один із цехів якого робив замки. Але, відверто кажучи, повної впевненості в цьому немає.
Завод «АЕП», Рига
Ризький завод «Автоелектроприлад» був дуже відомий серед автовиробників — підприємство забезпечувало електроприладами усі трактори та автомобілі Радянського союзу, зокрема і повсюдно використовувані «Рафіки» (мікроавтобуси «РАФ»). В наші часи підприємство вже не існує.
Досить популярний у союзі накладний замок з можливістю блокування та англійською системою секрету. Блокування здійснювалося додатковим напівоборотом вертушки без кнопок і важелів, біля яких рано чи пізно пальцями стиралося покриття. Завдяки наявності защіпки замок можна було використовувати як основний.
Сучасніша модель з такою ж конструкцією та можливостями, відмінність лише у формі ригеля. В обох замків на ключах штампи підприємства.
Завод «ДМЗ», Дніпро
Дніпропетровський металургійний завод («ДМЗ») ім. Петровського — український сталеливарний гігант, який існує з кінця позаминулого століття, також мав цех з виробництва дверних замків.
Замок був оснащений сугальдною системою секрету — внаслідок цього користувачам доводилося тягати із собою довгі ключі. Натомість вони отримували добрий рівень захисту від силового зламу. Модель має можливість блокування третім півобертом вертушки.
Завод «Ісеть», Кам'янськ-Уральський
Уральський завод електричних з'єднувачів «Ісеть» заснований в 1970 році, підприємство крім профільної продукції виготовляло також замки.
Модель нічим не виділяється з ряду подібних замків — 2 ригелі, англійський секрет, блокування. Проте вона виявилася настільки ходовою, що випускається під назвою Урал ДТ 1-3А досі, але вже іншими виробниками як нашими, так і китайськими. Немає нічого такого, що зробило цей замок таким популярним, раз і в наші дні роблять копії — за радянських часів були цікавіші моделі.
Завод аеродромного обладнання, Куйбишев
Підприємство розпочало свій шлях у 1930 році з експериментальної майстерні Заводу київських винахідників, яку перетворили на завод та евакуювали до Куйбишева під час війни. Завод працював на оборонку СРСР, випускаючи попутно широку низку продукції товарів народного споживання.
Накладний замок із досить потужним литим корпусом, сугальдною системою секрету та можливістю блокування натисканням кнопки.
Завод «КЕМЗ», Калуга
Калузький електромеханічний завод, крім профільної продукції, випускав дверну фурнітуру та замки, підприємство з цього погляду відоме.
Модель має подвійний англійський секрет та можливість блокування спеціальним важелем, після руху якого у віконці змінювався колір. Замок випускався в часи СРСР, він виготовляється і в наші дні.
Накладна модель з трьома ригелями та двосторонніми англійськими ключами з підвищеною стійкістю до відмичок. Є можливість блокування.
Завод «САМ» (ПРО «САМ»), Рязань
Рязанський ордена Червоної зірки завод лічильно-аналітичних машин (також мав назву ПРО «САМ» — виробниче об'єднання «САМ») заснований у 1946 році. Підприємство було відоме в СРСР своїми замками, друкарськими машинками, касовими апаратами та іншою продукцією
Модель має фінський секрет, а також можливість блокування замка ключем зсередини — у вертушці для цього є отвір. Ригель збирався зі сталевих пластин, які скріплювалися чотирма заклепками.
Модель із фінськими ключами для дверей, що відкриваються всередину приміщення. Цікава конструкція, відома на заході та в США під назвою Jimmy Proof Lock. При зачиненні дверей в замок входить відповідна частина особливої форми з отворами, і при оберті ключа всередині замка крізь ці отвори проходять блокувальні елементи.
Завод ДПЗ-1, Москва
Завод ДПЗ-1 (Перший державний ордена Леніна, Жовтневої революції та Трудового Червоного Прапора підшипниковий завод) також займався виробництвом замків. Основна продукція заводу була відома та затребувана, чого не скажеш про замки. Тому знайти їх зараз дуже непросто.
Рідкісна автоматична навісна модель у пристойному стані. Основний інтерес представляє незвичайна система секрету з так званими пукльованими (видавленими) ключами. Модель випускалася як мінімум двома заводами СРСР, з невідомих причин у паспорті одного із заводів система секрету вказувалася як сугальдна.
Завод «ДААЗ», Димитровград
Димитровградський автоагрегатний завод («ДААЗ») був відомий своїм асортиментом продукції для автомобілів «Жигулі» («ВАЗ»). І хоча дверні замки цього підприємства не мали відношення до автомобілів, їх часом усе одно називали вазівськими.
Модель випускалася в останній чверті минулого століття і є врізним автоматичним замком основного типу — з ручкою. При зачинянні дверей замок сам замикався, а відчинити його зовні можна було тільки ключами — зовнішня ручка була глухою. Відмінна модель, їй би ще фінські ключі, а не англійські...
Схожий замок, теж автомат, але зовнішня ручка не глуха, а натискна. У поглибленні торцевої планки розташований важіль, що дозволяє вимкнути защіпку.
І ручка цього заводу — одна з перших, випущена дуже давно. Модель із планкою, для циліндрових замків.
Завод «Жовтень», Маріуполь
Прокатно-штампувальний завод «Жовтень» було засновано 1964 року, підприємство, як і багато інших, не зуміло пережити розвал СРСР.
Врізна простенька модель для виконання нескладних завдань — лише 75 можливих секретних комбінацій. Дуже мало...
Завод «Метиз», Київ
Як випливає з назви, підприємство виготовляло вироби з металу, а також різні товари народного споживання.
Врізний замок ЗВ1А-5 1988 року випуску з англійським секретом, що забезпечує 2500 можливих секретних комбінацій. Для циліндра також дуже мало, але не зрівняється з попереднім замком.
Машинобудівний завод «Аскольд», Арсеньєв
Підприємство в різний час займалося випуском самої різної продукції. Якийсь час завод виготовляв і замки, знайти які зараз дуже складно.
Проста врізна модель із простими англійськими ключами, але рідкісна. З обох боків замикається лише ключами.
Установа Од-1/4 (ВЗАЛ), В'язники
Одна із зон Володимирівської області, в наш час не існує. У паспорті, окрім назви колонії, вказано абревіатуру «ВЗАЛ» — розшифрувати її не вдалося. Цікаво, чи виготовляли замки зеки, які сиділи за злам цих самих замків...
Простий врізний замок 2001 року випуску. Англійський секрет, 2500 комбінацій. Нічого цікавого, за винятком виробника — не було б паспорта, не впізнали б і його...
ВО «Вазар», Таллінн
Невідомо, що за часів СРСР випускав Таллінський завод металовиробів «Вазар» — схоже, на ньому було інструментальне виробництво. Вдалося лише з'ясувати, що на цьому підприємстві виготовлялися столові прилади, замки та ремені безпеки.
Врізний замок ЗВ7А-1 з англійськими ключами та ручками на планках. Одна з небагатьох наших моделей із паспортом, у якому циліндр називається високосекретним, але без указання кількості комбінацій. А ключі прості... Як кажуть, без коментарів.
Полтавський електромеханічний завод
Підприємство засновано 1947 року під назвою Полтавський електроремонтний завод № 19, 1966 року було перейменовано на Полтавський електромеханічний завод, а з 1974 року називається ВО «Лтава». Завод спеціалізувався на виробництві всілякої електропродукції, електронних компонентів для радіотехніки, а за часів пізнього СРСР й на самій радіотехніці.
Циліндровий врізний замок з комплектом ручок для вуличних дверей. Конструкція планок ручок забезпечує захист циліндра від попадання бруду та вологи.
Завод «Зеніт», Київ
Саме так позначено виробника на паспорті, але що за завод і чим займався, інформації знайти не вдалося. Відомо лише, що у 80-х роках він входив до Київського ДВО «Славутич», про яке теж немає інформації.
Врізний циліндровий замок. Защіпка, ручка з круглою розеткою — нічого особливого, звичайна конструкція.
Завод ХПЗ, Харків
Харківський приладобудівний завод (ВО «Моноліт») перед розпадом СРСР розпочав випуск кількох моделей замків. Час був нелегкий, багато підприємств намагалися втриматися на плаву таким чином.
Накладний рейковий замок ЗНДР-1А був спроєктований для дверей, що відчиняються всередину. Особливістю замка є Т-подібний виступ на корпусі замка, що входить у відповідну частину (див. фото) — таким був захист від зламу методикою віджиму. Наступна особливість — спосіб введення ключа: його потрібно було вставити до упору, повернути на півоберти, і після цього ключ можна було ввести повністю — такий підхід ускладнював відкриття відмичками. Замок мав можливість блокування і для свого часу був непоганою моделлю, яка втратила актуальність з появою броньованих дверей, що відчиняються назовні.
Завод «Зеніт», Тула
Замок вдалося ідентифікувати завдяки тавру (див. фото). Проте навіть знаючи абревіатуру, пошуки були тривалими — відповідь вдалося знайти на одному із сайтів колекціонерів значків, де наводився штамп ТЗЗ (Тульський завод «Зеніт») та назва підприємства. Невідомо, чим займався завод, окрім значків та замків, інформації просто немає.
Звичайна накладна модель з простими англійськими ключами та можливістю блокування. Але рідкісна, продукцію цього підприємства взагалі важко знайти, окрім, як виявилося, значків.
Завод «Червоний металіст», Конотоп
Орден Трудового Червоного Прапора завод «Червоний металіст» існував з 1916 по 2009 роки. Спеціалізацією підприємства була автоматика, сільгосптехніка та інші напрямки.
Одна з накладних конотопських моделей, схожа на гаражну. Сугальдна система секрету, керований важелем окремий засув.
Південний радіозавод, Жовті Води
Підприємство за часів СРСР разом із «Дніпромашем» входило до складу НВО «Вимпел», яке займалося розробкою та впровадженням систем протиракетного виявлення, а також будівництвом радіолокаційних станцій на всій території колишнього Союзу. У наш час завод не існує.
Накладний гаражний замок ЗГС. Однобородкові сугальдні ключі, два повні оберти. Модель має деяке ходіння досі, але виготовляється іншими виробниками. Ймовірно для заміни.
Схожий замок, але з можливістю керування засувом зсередини приміщення та можливістю блокування.
Завод «Сібсільмаш», Новосибірськ
Завод спеціалізувався на машинобудуванні, пізніше почав додатково виготовляти запірну арматуру та іншу продукцію, яка, втім, не допомогла підприємству втриматися на плаву.
Замок «Краб» із двома циліндрами, випущена не раніше 1978 року. Цікава модель, але циліндри слабенькі — всього по 6000 секретів (навіть у простих сугальдних замків вона більше). Модель отримала назву через подібність до клешень краба, але в наш час крабовими замками називають системи багатостороннього замикання.
Завод «КЕМЗ», Ковров
Ковровський електромеханічний завод було засновано 1898 року. Підприємство в різні часи займалося випуском різної продукції, відоме воно було і своїми замками.
Врізний замок-автомат із комплектом ручок. Хороша модель з фінським секретом, яка має можливість роботи у двох режимах — на торці планки є перемикач, що дозволяє механізму працювати в режимі замка або в режимі засувки.
Завод «Туласантехніка», Тула
Історія заводу починається з кінця позаминулого століття зі скоб'яної фабрики, до якої після революції приєднали кустарний завод «Пролетар». До 1974 року завод називався «Червоний Жовтень», у наш час підприємство не існує.
Врізний циліндровий замок з повним набором — ручки на розетках, циліндр з накладками, відповідна планка.
Завод «Сільмаш», Кіров
Підприємство розпочало свій шлях у 1943 році як завод № 324 з випуску боєприпасів. У 60-ті роки завод почав спеціалізуватися на виробництві сільськогосподарської техніки та отримав назву «Сільмаш». Підприємство було дуже відоме в СРСР своїми замками, особливо з хрестовими ключами.
Гаражна модель з фірмовими крирівськими хрестовими ключами.
Завод БЗАЛ, Барановичі
Барановичський завод автоматичних ліній («БЗАЛ», Білорусь), який займався верстатобудуванням, у вільний від роботи час штампував і замки. А якщо серйозно, то замки цього заводу були досить відомі, моделей було багато.
Врізна модель з роликовою защіпкою та англійською системою секрету для міжкімнатних дверей. Випускалася приблизно наприкінці минулого століття. Належність моделі до заводу було визначено по заготовкам ключів, але повної впевненості немає
Врізний замок із фінським секретом та ручками на планці. Напівавтоматична модель, зовні закривається без ключів натисканням на циліндр. Популярний замок, заміну якого можна знайти в Інтернеті. Трапляються й оригінали.
Завод «МЗАЛ», Москва
Московський орден Трудового Червоного Прапора завод автоматичних ліній імені 50-річчя СРСР теж займався верстатобудуванням, і, клепаючи замки, не відставав від білорусів.
Накладна модель з атмосферним зовнішнім виглядом середини минулого століття. Замок оснащений защіпкою та можливістю блокування, втягування защіпки та блокування здійснюється двома важелями, розташованими в одному прорізі.
Той самий замок, але ранішого випуску — тоді підприємство називалося Московський завод «Станколінія».
І ще одна модель цього заводу зі знаком якості. Популярна з незрозумілих причин настільки, що її штампують всі кому не ліньки й в наш час. Зазначимо, що є така сама модель пензенського заводу «Пензмаш», якість якої відверто гірша.
Завод «МЗАЛ», Мінськ
Черговий завод автоматичних ліній, цього разу мінський ім. П. М. Машерова. Підприємство було засноване в 1954 році, воно існує і в наші дні.
Замок ЗН2Д Ш040 з фінськими ключами, автоматичний — при захлопуванні дверей у відповідь планкою натискається язичок біля ригеля, ригель вилітає, замикаючи двері. Модель має можливість блокування за допомогою вставки ключа в отвір вертушки.
Замок був дуже популярним, його копії досі випускають китайці під назвою «Атлант». Оригінал ще можна знайти в інтернеті, проте виробником дуже часто вказується Барановицький завод автоматичних ліній, хоча на циліндрі тавро саме мінського підприємства.
Завод «Легмаш», Орша
Завод входив до складу ВО «Промшвеймаш», яке не потребує представлення — швейні машинки «Орша» були відомі всім жінкам Радянського союзу. Окрім оршанського, до складу ВО входили Полтавський та Ростовський-на-Дону заводи легкого машинобудування.
Накладний замок ЗНДР-12. Цікава модель, яку завдяки двосторонньому скосу защіпки можна було встановлювати на двері з внутрішнім та зовнішнім відчиненням. Хрестові ключі, блокування за допомогою нижньої вертушки — чудовий для свого часу замок.
Завод «Дагдизель», Каспійськ
Дагестанське підприємство, засноване у 1932 році. За радянських часів було одним із провідних дизелебудівних та торпедобудівних заводів СРСР. Виготовляло, як бачимо, і замки.
Врізний замок ЗВ1А-Ц, англійська система секрету з 5000 варіантами комбінацій. Проста модель для нескладних завдань.
Подібний замок цього ж заводу, але ранішого випуску і трохи іншого виконання.
Дослідний завод технологічного обладнання ім. М. І. Калініна, Кишинів
Підприємство було засноване у 70-ті роки минулого століття. Завод займався виготовленням компонентів холодильного обладнання, що відправлялися на підприємства з виробництва холодильників до Білорусії, Вірменії, Росії, Азербайджану та на Кишинівський завод холодильників. Завод був також відомий як розробник верстатів та технологічних ліній.
Врізний замок з англійським секретом, защіпкою та комплектом ручок на планках — стандартна конструкція.
МВО «Мосрентген», Москва
Підприємство займалося виробництвом рентгенівських апаратів, і встановити, що на ньому за часів СРСР було налагоджено випуск замків, було вкрай складно — допомогло тавро.
Два схожі врізні замки з подвійною англійською системою підвищеної зламостійкості та роликовою защіпкою. Другий пізнішого випуску.
Завод лічильних машин, Тельшяй
Підприємство входило до литовського ВО «Сігма». Завод заснований у 1962 році, його спеціалізацією було виробництво перфораторів для систем керування. Офіційно припинив існування у 1992 році.
Врізний замок ЗВД6 з дисковою системою секрету та комплектом ручок на планках. Одна з моделей, які потрапили в наші руки з паспортом — тавра на замку немає, і без паспорта ідентифікувати його було б просто неможливо. Модель виготовлена у 1992 році, одна з останніх перед розпадом заводу.
Завод «Діапроєктор», Рогачов
Білоруський завод, який займається оптичним приладобудуванням. У період розпаду СРСР, схоже, намагався виживати завдяки виготовленню замків.
Накладний замок із системою зворотного ходу — крізь замок вставляється ключ, повертається на 90 градусів і тягнеться на себе. У цей момент (зворотний хід ключа) замок відкривається. У користуванні конструкція досить незручна, проте хороша захищеність від відмичок забезпечила їй поширення і в наш час.
Завод «Арсенал», Київ
Відоме підприємство з багатовіковою історією, за часів СРСР орієнтоване на випуск оптичних, оптико-механічних та оптико-електронних приладів, переважно для потреб військової промисловості.
Накладна модель із так званою рейковою системою секрету. Замки з таким секретом були досить популярними перед розпадом СРСР.
Дослідний завод «Дніпро» Київського НДІ гідроприладів
Київський НДІ гідроприладів та серійні заводи було створено у 1956 році. Комплекс займався оборонкою, випускаючи гідроакустичні станції та комплекси, пошуково-прицільні системи, навігаційне обладнання та іншу продукцію. А також товари народного споживання — куди ж без цього.
Ще одна рейкова модель із 80-90-х. Достеменно відомо, що такі ж замки виготовляли у Білій Церкві, Новій Каховці та ще 5-6 місцях СРСР.
Завод «СКМЗ», Краматорськ
Старокраматорський машинобудівний завод (СКМЗ) було засновано 1896 року, він є одним із найвідоміших підприємств України. Завод пережив революцію, другу світову війну, розпад СРСР і нелегкі 90-ті роки — вже саме собою це заслуговує на увагу і повагу.
Гаражний накладний замок у хорошому стані з фінськими ключами. Відмінна невбивна модель хорошого виробника, хоча нерозкривною її назвати безумовно не можна (10000 секретів). Випускалися також модифікації цього замка з можливістю блокування зсередини приміщення, схожі замки виготовляв і Горьківський завод фрезерних верстатів.
Завод «Сібприладмаш», Бійськ
Підприємство працювало на оборонку СРСР, попутно випускаючи товари народного споживання, включно замки.
Кодовий замок ЗКМ-1 1990 року випуску. Код набирається ключем за мітками, після чого з'являється можливість втягнути ригель — для цього ключ вставляється у правий отвір. Набір коду — ще те заняття: поворот за годинниковою стрілкою, проти годинникової, знову за годинниковою, знову назад — як у шпигунських фільмах.
ВО «Верстатобудівний завод», Москва
Московський верстатобудівний завод ім. Серго Орджонікідзе — велике підприємство радянської верстатобудівної промисловості. Заснований у 1932 році, спеціалізувався на випуску верстатів та автоматичних ліній.
Навісний замок ВС1-НП324 для господарських потреб. 1989 рік випуску, англійська система з 2000 секретних комбінацій.
НВО «Лікчел», Корольов
Скільки підприємств входило до НВО невідомо, але виробництвом замків займалися Державний науково-виробничий центр «Зірка-Стріла» та АТ «Корпорація тактичне ракетне озброєння», що входили до складу НВО.
Замок-защіпка з циліндровим механізмом. Зовні відкривався ключами, зсередини для відкриття чи закриття потрібно було натиснути кнопку, а потім важелем виставити ригель у потрібне положення.
Вирицький завод металовиробів, Вириця
Продукція цього підприємства, що знаходилося в селищі Вириця Ленінградської області, була відома всім дітям Радянського союзу — крім промислової продукції він виготовляв дитячі іграшки. Завод існує й у наші дні, але замки та іграшки на ньому давно не роблять.
Навісний замочок для побутових потреб. Визначити завод вдалося завдяки клейму виробника.
Завод «Червоний штампувальник», Кувандик
Кувандицький механічний завод «Червоний штампувальник» розпочав свою діяльність на базі артілі «Червоний штампувальник», евакуйованої з Києва до Кувандика у вересні 1941 р.
Два простенькі замочки для побутових потреб. У який період зроблено визначити складно. Можливо, у період 1941-1942 років, коли артіль тільки перебралася в Кувандик (1942 р. артіль отримала статус заводу і називалася «Штампувальний завод № 10»), тому на клеймі відображено приналежність до артілі у вигляді скорочення «Кр. штамп.», або після 1956 року, коли завод отримав назву Кувандицький механічний завод «Червоний штампувальник».
Компанія Abloy, Фінляндія
Якщо говорити про історію замикальних механізмів, то Abloy — це і є сама історія. Саме засновник цієї компанії механік з Гельсінкі Еміль Хенрікссон у 1907 році винайшов принципово новий секретний механізм, в основі якого лежали обертові диски. Час довів високу надійність конструкції й незабаром дискову систему секрету почали називати фінською.
Замок є реплікою однієї з перших моделей навісних замків Abloy. Такі репліки компанія виготовила лімітованим тиражем до свого століття (2007 рік) та розіслала по всьому світу своїм офіційним представникам. Отримав її й наш магазин. Історичної цінності модель не має, але замок атмосферний і дуже прикольний — річ, яку приємно взяти в руки.
Компанія Vachette, Франція
В Україні Vachette пересічним споживачам не дуже відомий, а проте виробник дуже іменитий — його історія починається з 1864 року.
Врізна модель із защіпкою для міжкімнатних дверей. Випущений, судячи з виконання, приблизно у середині чи другій половині минулого століття.
Компанія MCM, Іспанія
Іспанський виробник MCM також не дуже відомий в Україні. Компанія існувала з 1932 року, у 2015 році припинила самостійне існування — її поглинув німецький концерн DOM Sicherheitstechnik.
Врізна модель із сугальною системою секрету. Випущена приблизно у 80-х чи 90-х роках минулого століття.
Компанія Yale, США
Компанія Yale має багатовікову історію — вона існує з 1843 року, коли її засновник Лінус Йель-старший отримав перший патент на свій замок. 2000 року компанію поглинула фінська група ASSA ABLOY.
Навісна латунна модель з англійським секретом, випущена приблизно в середині минулого століття.
Компанія Horse, Китай
Китайська компанія Nantong Hujiang Marine Technology Co., як випливає з назви, спеціалізується на виробництві виробів для суден. На замку є штамп виробника, але навіть з ним пошуки зайняли значний час — як виявилося, Horse — це один із брендів виробника, а не логотип самого заводу.
Корабельний замок з корпусом та внутрішніми компонентами з нержавіючої сталі (захист від корозії). Ключів модель не має, але є можливість відкриття зовні. Зсередини є можливість блокування, схоже, це замок для гальюна — на зовнішньому барабані є червона мітка, яка, ймовірно, означає зайнятість приміщення.
Замки невідомих виробників
Замки дуже схожі, явно стародавні, їх купив на німецькій барахолці та привіз нам один із друзів. Виробник, зрозуміло, невідомий, як і призначення моделей. Замки були очищені, по можливості відреставровані та здобули заслужений спокій у нашій колекції.
Ще два стародавні замки, навісні. Штампи виробників є, але їх неможливо розібрати.
Сейфовий замок із сугальдною системою секрету. Більше додати нічого, решта невідома.
Ще один схожий варіант — хто зробив замок і коли відомо лише замковим богам. І то навряд чи.
Замок був куплений нами на італійській барахолці, коли ми їздили на фабрику Mottura. Імовірно, замок призначений для хвірток. Модель цікава принаймні своїм виглядом, але цікавішим є те, що поляки досі випускають схожі моделі.
Меблевий замок, ймовірно німецький. Модель цікава повноцінною системою секрету — використовується двобородковий ключ, рішення для меблевих замків дуже рідкісне. Зазвичай для таких моделей використовуються однобородкові ключі, із секретом з одного боку (у радянських меблевих замках це й секретом було важко назвати).
Врізний замок із сугальдною системою секрету та дуже великим бексетом.
Накладний замок із сугальдною системою секрету. За виконанням схожий на сейфову модель, за примітивними ключами (як для сейфа) — на радянське виробництво.
Цікава сейфова модель з потужним ригелем та більш надійними сугальдними ключами з двома борідками, ніжка ключа на фото схожа на самопальну.
Також сейфова модель, теж сугальдна, але ключі простіші. Імовірно, радянське виробництво.
Брутальні та безкомпромісні тюремні замки. Імовірно, радянське виробництво.
Врізний циліндровий замок епохи СРСР, імовірно болгарського виробництва.
Корабельний сугальдний замок епохи минулого століття, ймовірно німецького виробництва. Механіка з нержавіючої сталі та латуні, защіпка керується ручкою та ключем, є можливість блокування.
Також корабельний замок, але старіший. Латунь, нержавіюча сталь, защіпка керується ручкою та ключем, є можливість блокування.
Замок DDL-118 для дверей, що відчиняються всередину. Ригелів у нього немає — відповідна частина входить в корпус замка, де після повороту ключа її блокують спеціальні елементи. Конструкція добре протистоїть віджиму дверей і відома під назвою Jimmy Proof, її використовував Рязанський завод «САМ» (див. вище) для однієї зі своїх моделей.
Попри наявність напису La Panthera, неможливо встановити не лише виробника, а і його країну. Ця модель ще зустрічається у приватних оголошеннях, і країни скрізь вказуються різні – Німеччина, Австрія чи Франція. Враховуючи паспорт російською мовою та досить дивний переклад Jimmy Proof (див. фото), можна було б подумати, що це Китай середини 90-х.
І ще один корабельний замок із цікавою конструкцією. Ригеля у нього немає, його роль здійснює защіпка — поворот ключа просто блокує її рух. У відкритому положенні защіпка втягується після натискання важеля над ручкою. Усе це робиться зовні, зсередини керування замком немає.
Невідомі замки радянського виробництва
На жаль, значну частину моделей впізнати не вдалося — не допомогли ні профільні форуми та групи у соцмережах, ні пошук у Гуглі. Втім, це не дивно — заводів було багато, і не кожен із них був відомий навіть за радянських часів.
Цікава накладна модель із сугальдною системою секрету, середина минулого століття. Зовні замок закривається та відкривається як звичайний замок. А інтерес у тому, що зсередини у будь-якому положенні замок заблоковано. Блокування знімається натисканням та утримуванням загнутого важеля, після чого ригель можна рухати рухом другого важеля. Щобільше, замок автоматичний — якщо в закритому положенні натиснути важіль зняття блокування, ригель втягнеться під дією пружини.
Попри наявність штампу, виробника визначити не вдалося (див. фото штампу). Судячи з тавра, якийсь із київських заводів.
Замок із сугальдною системою секрету. Модель має можливість блокування, що здійснюється третім напівоборотом вертушки. Тавро є, але завод поки не визначений.
Накладний замок із системою зворотного ходу — крізь замок вставляється ключ, повертається на 90 градусів і тягнеться на себе. У цей момент (зворотний хід ключа) замок відкривається. У користуванні конструкція досить незручна, проте хороша захищеність від відмичок забезпечила їй поширення і в наш час.
Дуже специфічний та надійний замок з двома сугальдними системами секрету — один ключ із однією борідкою, другий двобородковий. Зроблений якимсь із радянських заводів, визначити його зараз практично неможливо.
Врізний замок для міжкімнатних дверей із защіпкою та досить цікавими ключами. Зроблений якимсь із радянських заводів, тавро є (див. фото), але і з ним визначити виробника не вдалося.
Врізний радянський замок для міжкімнатних дверей з роликовою защіпкою та сугальдними ключами.
Врізний сугальдний замок із защіпкою. Завод не визначений попри наявність тавра та напису «PMD» на ключах. Імовірно, прибалтійське або взагалі не радянське виготовлення.
Гаражний замок із дисковою системою секрету. Клейма немає і визначити виробника важко — такі моделі випускало кілька заводів. Ригель рухається плоскими ключами без секрету (можна і викруткою), а дисковий циліндр просто блокує хід ригеля. Ключі із секретом вставляються у верхній отвір, без секрету — у нижній.
Навісні радянські замочки для побутових потреб. Схожі на вироби заводу «Червоний штампувальник» із Кувандика (див. вище), але клейм немає.
Кодовий замок радянського періоду — натискаються потрібні цифри, потім переміщається важіль, двері відчиняються. Клейма виробника немає, і оскільки такі моделі в СРСР робили кілька заводів, замок так і залишиться невідомим. Один із цих заводів, до речі, наш одеський «Електронмаш».
Накладний замок 1994 року випуску. З особливостей — рейкова система секрету, що знайшла поширення у 90-ті роки минулого століття, та окремий ригель-засув, керований важелем.
Ще один представник пострадянської епохи, з такою ж рейковою системою та окремою засувкою. З особливостей — ймовірно штучне цехове чи взагалі самопальне виробництво. У ті скрутні часи багато хто на інструментальних виробництвах займався подібними речами, поки виробнича база, та й самі підприємства ще існували. Потрібно сказати, виконання непогане.
Навісний замок невідомого виробника. Тавро є, але завод знайти не вдалося.
Гаражний замок одного із житомирських заводів. Циліндр із фінськими ключами служить для фіксації засуву в одному з двох положень, прості ключі потрібні для його переміщення.
Зазначимо на завершення, що на цій сторінці виставлені далеко не всі наші замки — досить велика кількість радянських замків без штампів виробників однотипна і не цікава. І додамо, що якщо ви знайшли помилку в описі або знаєте виробника невідомого замка, то ми будемо раді вашій допомозі.