Загальна конструкція вікон з металопластику
Конструкція вікон в загальних рисах відома багатьом. Якщо ви не з цих людей, то пропонований матеріал заповнить прогалини і дасть знання, з якими ви зможете вільно спілкуватися в віконних магазинах, задаючи потрібні питання, і розуміючи відповіді.
Основу будь-якого вікна, будь воно дерев'яне або металопластикове, складають три компоненти — рама, скло і фурнітура. У вікон з металопластику всі ці компоненти мають свої специфічні особливості.
Рама
Рама складається з металопластикового профілю (читати про профіль) з'єднаного в потрібних місцях за допомогою зварювання (плавлення пластику). Всередину рами встановлюється склопакет, що кріпиться за допомогою штапиків. Однією з характеристик профілю є максимальна товщина встановлюваного склопакету — чим профіль товще (монтажна глибина), тим він тепліше і тим товстіший склопакет в нього можна встановити, що збільшує теплостійкість конструкції. Товсті профілі найдорожчі — для пластикових вікон Одеси цілком вистачає профілів середньої товщини 5-6 см.
Рама складає основу металопластикової конструкції, і чим товще профіль, тим жорсткіше і міцніше буде вікно або дверь. Для поділу рами на окремі сегменти існують особливі перегородки, звані імпостами, а частини вікна, які відкриваються або відкидаються, називаються стулками.
Імпости не приварюються до рами, тому в подальшому конструкцію вікна можна змінити — місце, де стояв глухий склопакет, можливо розділити імпостом на дві частини, наприклад, і одну з них зробити відкидною. Справа ця витратна, але в сукупності коштує дешевше, ніж заміна всього вікна. За допомогою імпостов формують різні комбінації металопластикових конструкцій з різними типами відкривання.
Склопакет
Склопакет найбільшою мірою визначає теплостійкість вікна — його площа значно більша за площу профілю. Сучасні склопакети мають щонайменше два скла, герметично склеєних по периметру.
Значну роль в забезпеченні тепло- і шумоізоляції грають гумові ущільнювачі, звані контурами. Знаходяться вони по периметру відкриваємих частин, а також між склом, рамою і штапиками по периметру склопакета. Кожен контур має свою форму.
Зазвичай в віконних конструкціях встановлюються два контури ущільнення, але в більш теплих варіантах їх може бути три. Однією з неприємних особливостей є те, що через деякий час гума втрачає еластичність, розтріскується, і це призводить до нещільного закривання стулок і появи протягів. Втім, час життя контурів досить великий (5-10 років), після чого ущільнення слід міняти.
Фурнітура
Саме фурнітура робить експлуатацію металопластикових вікон такою зручною. Запірна фурнітура розташовується по периметру стулки або двері, на професійному жаргоні установників її називають обв'язкою.
Розуміння зручності сучасної фурнітури дасть наступний факт — перша в світі комерційно придатна поворотно-відкидна конструкція стулки управлялася трьома ручками. Винайдена вона була в сорокових роках минулого століття засновником компанії Roto. Через кілька років вдалося звести управління до двох ручок, але в наш час і це рішення здається якщо не смішним, то кумедним.
Фурнітура відповідає за відкривання стулок, запирання замків та інші функції. В цілому діє правило — чим фурнітура краще, тим вона дорожча. Хороша фурнітура буде безвідмовно працювати десятиріччями без всякого технічного догляду. Так, її потрібно чистити і змащувати щороку, але хто це робить?
Серед найвідоміших в Одесі виробників фурнітури можна відзначити Maco (Австрія), Winkhaus (Німеччина), Roto (теж Німеччина) і Vorne (Туреччина). Серед вітчизняних виробників має сенс згадати Axor — цілком гідне рішення за прийнятні гроші.